Przejdź do treści

Warto wiedzieć – trudności terenowe w drodze na Kazbek

Przed nami kolejny sezon pod Kazbekiem 🇬🇪 W związku z tym, przygotowaliśmy krótką serię postów, w których chcielibyśmy w skrócie omówić zagrożenia i wyzwania, jakie niesie z sobą wspinaczka na Kazbek🏔

Dziś temat pierwszy, czyli 👉Trudności terenowe👈

1️⃣ Trasa ze Stepancmindy do Bethlemi Hut (czyli bazy Meteo – 3650m n.p.m.), to zazwyczaj bardzo malowniczy i przyjazny trekking. Do poziomu AltiHut (3014 m.n.p.m.) szlak pozbawiony jest znaczących przeszkód terenowych.

2️⃣Warunki ulegają jednak zmianie, gdy wejdziemy wyżej i zbliżamy się do czoła lodowca Gergeti. Pojawiają się tam osuwiska, wytapiający się lodowiec tworzy sieci potoków, a krawędź kanionu ciągnie się tuż obok szlaku. Poruszanie się w tym terenie wymaga większego skupienia.

3️⃣ Następnie, wchodząc na lodowiec, na wysokości około 3300 m n.p.m., powinniśmy zastosować już podstawowy sprzęt asekuracyjny oraz zdecydowanie unikać wędrowania w pojedynkę. Ważne jest, aby poruszać się najczęściej wybieranym szlakiem, bez zbaczania na boki. Wiemy z doświadczenia, że nawigacja w tym terenie przysparza wielu turystom trudności, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

4️⃣ Po około godzinie marszu przez lodowiec docieramy do moreny. Jest to grząski i osuwający się teren. Optymalna trasa na tym odcinku jest oznaczona tyczkami, postawionymi przez naszych ratowników. Po pokonaniu ostatniego, dość ostrego podejścia (około 400 metrów w pionie), docieramy do stacji Meteo.

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że ze względu na charakterystykę terenu oraz pracę lodowca, opisany szlak ulega nieustającym zmianom. Wyruszając na wędrówkę należy posiadać odpowiednie dla warunków wysokogórskich doświadczenie i wyposażenie. Nie opisujemy tutaj drogi z Meteo na szczyt, ponieważ wspinaczka to wymaga dużego doświadczenia i pełnej samodzielności w planowaniu trasy

Udostępnij znajomym: