Przejdź do treści

Bezpieczny Kazbek

Bezpieczny kazbek

o projekcie

Bezpieczny Kazbek to projekt w ramach którego, od 2016 roku, Fundacja MSAR POLAND (dawniej Fundacja MEDYK RESCUE TEAM) przy współpracy z Ambasadą RP w Tbilisi realizuje dyżur polskich ratowników przy schronisku Meteo – Bethlemi Hut u podnóża szczytu Kazbek, w paśmie Kaukazu, w Gruzji. 

Wszyscy ratownicy uczestniczą w projekcie społecznie, a wyposażenie i utrzymanie naszej bazy możliwe jest dzięki sponsorom i darczyńcom

Projekt objął patronatem Polski Związek Alpinizmu.

HISTORIA

Jak to się zaczęło?

Ten projekt powstał z potrzeby chwili, po dwóch wyprawach, których celem było poszukiwanie ciał zaginionych obywateli Polski. Wyprawy odbyły się w 2014 i 2015 roku. Po drugiej z nich, wspólnie z ówczesnym konsulem RP w Tbilisi Piotrem Apostolidisem, podjęliśmy decyzję o konieczności wdrożenia działalności prewencyjnej i profilaktycznej, ze względu na dużą liczbę wypadków z polskimi turystami w rejonie masywu Kazbek.

Powstał hasztag #KazbekNieLubiSingli oraz zamonotwane zostały tablice informacyjne na trasie podejścia do Stacji Meteo. A co najważniejsze, wtedy też powstał zarys planu prowadzenia dyżuru ratowniczego. Od 2016 roku, już pod nazwą Bezpieczny Kazbek, utrzymujemy sezonowy dyżur ratowniczy, od czerwca do września, w bazie na wysokości 3653 m n.p.m.

Zespół

liderzy projektu

Ludzie projektu Bezpieczny Kazbek to zespół specjalistów wielu dyscyplin szerokopojętego ratownictwa. Każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie, począwszy od ratownictwa medycznego, poszukiwań zaginionych, poprzez ratownictwo wysokościowe, wodne, morskie, aż po górskie.

Marcin „MEDYK” BŁEŃski

pomysłodawca i koordynator projektu