Przejdź do treści

Ewakuacja poszkodowanego z wysokości 4900

11 września o godz. 10.30 otrzymaliśmy informacje o wypadku na wysokości 4900m (przełęcz pod szczytem). Zgłoszenie przekazane drogą radiową dotyczyło obywatela Izraela. Z informacji wynikało, że stan poszkodowanego jest poważny i potrzebuje natychmiastowej ewakuacji.

Sytuacja wymagała użycia śmigłowca. Po konsultacji z ubezpieczycielem o pomoc poprosiliśmy Geosky Airlines.

Ze względu na warunki pogodowe, które nie pozwalały na lądowanie śmigłowca w bazie, jeden z naszych medyków wraz ze sprzętem medycznym o godz. 13.08 został podebrany z miejscowości Stepancminda i poleciał bezpośrednio na miejsce wypadku. Jednocześnie z bazy wyruszył do góry zespół naszych ratowników wzmocniony gruzińskimi przewodnikami, który miał za zadanie wyjście powyżej chmur w celu ewentualnego wsparcia transportu oraz dostarczenia sprzętu medycznego.

Warunki pogodowe w rejonie szczytu pozwoliły na bezpieczne lądowanie i podebranie poszkodowanego, który w ciężkim stanie (bez kontaktu, po urazie głowy i kończyn oraz z zaawansowanym HAPE) został ewakuowany do szpitala w Tbilisi w asyście ratownika gruzińskiego Emergency Management Service.

Udostępnij znajomym: